14. mai oli emadepäev, tähtpäev, mil tuletasime enda kallitele emadele meelde, et nad on meile olulised, ilusad ja armsad. Tähtsa päeva puhul korraldasime Pärnu vanglas avatud uste päeva, et emadele Pärnu vangla müüridesisest salapära avaldada.

Tegu oli ajaloos esmaskordselt üritusega, kus kõik huvitundjad said vabalt Pärnu vangla müüride vahele astuda ja ringi uudistada. Huvi ürituse vastu oli suisa sedavõrd suur, et kohale tuli enam kui 400 inimest. Ning ei, tegu ei olnud ainult pärnakatega. Inimesi tuli igast Eestimaa otsast.

Vanglas olev CCCP Põgenemistubade kompleks oli varustatud hulgaliselt kostüümidega. Inimesed said riietada end politseinikuteks, arstideks, vangideks. Et kostüümi kandmine lõbusam oleks, olid kohal ka aktiivsed fotograafid, kes külalistest lõbusaid pilte mõnusa muusika saatel jäädvustasid. Ühtlasi said kõik külalised uudistada põgenemistubade jaoks mõeldud kambreid.

Kui põgenemistubade kambrid läbi uudistatud olid, siis huvitundjad said hoovis ka proovimängu katsetada. Hoovil oli demomäng, kus kõik huvilised said katsetada, milliseid ülesandeid mängu vältel lahendada tuleb. Oma rõõmuks avastasime, et ka eakad inimesed nautisid meie mõistatuste lahendamist.

Kui pildid tehtud, mängud mängitud, mindi edasi vangla territooriumile, et kogu vangla alaga tuttavaks saada. Vanglas on kokku 7 erinevat hoonet, igal ühel oma ajalugu. Pärnu vangla endine vangivalvur, kes töötas valvurina aastatel 1998-1999, aitab CCCP Põgenemistubadel vanglas ekskursioone korraldada. Avatud uste päeval jagas valvur oma tuttavatele lugusid, mis vangla müüride vahel kunagi toimunud olid. Enne kui tuttavatele mõeldud ekskursioon alguse sai, kogunes juba suuruselt tubli rahvamass valvuri ümber, et lugusid kuulda.

Peale vangla alaga tuttavaks saamist ja ekskursioonil lugude kuulamist, jõuti alguspunkti tagasi. Selleks, et kulunud energiat taastada, jagasime külastajatele suppi nii palju, kui neil süda lustis. Lapsed, emmed, issid, vanavanemad istusid vanglaterritooriumil, ning lasid heal maitsta. Kui esimese hooga ei julgenud lapsed hoonetesse siseneda, siis ürituse lõpusirgel oli vanglahoov täis lapsi, kes kohe üldse vanglast lahkuda ei soovinud.

Tõenäoliselt ei ole Pärnu vangla ajaloos veel ühtki nii rõõmsameelset päeva müüride vahel olnud. Igaljuhul tagasiside ürituse kohta oli positiivne ja tundus, et kõigil oli lõbus. Peatselt plaanime sarnaseid üritusi veel korraldada, seega hoidke facebook’i fännilehel silma peal.